کاشت مژه چیست و چگونه انجام می‌شود؟
فولیکول‌های مو برای عمل کاشت مژه از پوست خارج می‌شود، فولیکول‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به صورت ژنتیکی در برابر ریزش مو مقاوم است و پشت سر بین گوش‌ها قرار دارد. فولیکول‌ها در نقطه‌ای کاشته می‌شود که بیمار تمایل دارد آن را پرپشت بکند. با تقبل قیمت کاشت مژه ، مژه کاشته شده نمی‌ریزد و دائمی است.

عمل کاشت مژه
کاشت مژه دائمی عملی سرپایی است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و ۲ تا ۳ ساعت طول می‌کشد. مراحل این عمل به شرح زیر است:
آماده سازی ناحیه اهدا کننده: ابتدا ناحیه اهدا کننده، معمولاً پشت سر، تراشیده و پاک می‌شود.

تزریق داروی بی‌حسی: داروی بی‌حسی در ناحیه اطراف مژه تزریق می‌شود.

بیرون آوردن فولیکول مو: فولیکول‌های مو پس از تاثیر گذاشتن داروی بی‌حسی با تکنیک استخراج واحد فولیکولی خارج می‌شود. پیوندهای حاوی یک تا چهار فولیکول برای کاشت مژه طبیعی استخراج می‌شود.

آماده سازی ناحیه دریافت کننده: جراح پس از خارج کردن فولیکول‌ها ناحیه دریافت کننده را با تزریق داروی بی‌حسی آماده می‌کند و برش‌های بسیار کوچکی را برای کاشت فولیکول‌ها ایجاد می‌کند. جراح هنگام آماده سازی جهت و زاویه مژه‌ها را در نظر می‌گیرد تا نتیجه کاملاً طبیعی باشد.

کاشت پیوندها: جراح پس از آماده سازی ناحیه دریافت کننده هر بار یک یا دو فولیکول مو را در نقطه مشخص شده قرار می‌دهد. ۳۰ تا ۴۰ فولیکول مو معمولاً در هر جلسه کاشته می‌شود تا مژه با تراکم و پرپشتی دلخواه به دست آید.

دوران بهبود

دوران بهبود کاشت مژه طبیعی به عامل‌های متعددی بستگی دارد و بیمار معمولاً عوارض زیر را تجربه می‌کند:

دردناک و حساس بودن ناحیه اهدا کننده که چند ساعت پس از جراحی برطرف می‌شود.

کبودی و ورم ملایم پلک‌ها نیز طبیعی است. بخش اعظم ورم و کبودی معمولاً پس از چند روز از بین می‌رود.

مزایای کاشت مژه طبیعی
مزیت شاخص کاشت مژه دائمی این است که افرادی که قربانی سوختگی‌های شدید یا بیماری‌های وخیم شده‌اند دوباره می‌توانند مژه‌های پرپشت و بلند داشته باشند. برخی بانوان با استفاده نامناسب و درازمدت از مژه‌های مصنوعی آسیبی دائمی به مژه‌های طبیعی خود می‌زنند؛ چسب مژه‌های مصنوعی لطمه جبران ناپذیری به سلامت مژه‌ها می‌زند. کاشت مژه به کمک بیماران مبتلا به تریکوتیلومانیا می‌آید که بیمار در اثر ابتلا به این یعنی اختلال روانی موی بخش‌های مختلف بدن از جمله مژه را می‌کند.

نتیجه کاشت مژه

کاشت مژه عموماً در یک جلسه به اتمام می‌رسد و روشی کاملاً قابل اعتماد است. این عمل تحت شرایط معمول جراحی تحت بی‌حسی موضعی و ظرف حدود ۲ ساعت انجام می‌شود. کاشت مژه هیچ اثر جانبی یا دردی را به همراه ندهد و دوران بهبود آن نیز فقط ۳ روز است.

فولیکول‌های لازم برای کاشت از سر یا پا گرفته می‌شود. موی ناحیه اهدا کننده باید ظریف و نازک باشد؛ چون کاشت و پیوند تارهای نازک بهتر از تارهای ضخیم انجام می‌شود. موی پیوندی به صورت دو فولیکولی با استفاده از روش میکروسرجری کاشته می‌شود. کاشت یک به یک تارها یا ریزپیوندها برای دستیابی به نتیجه طبیعی بسیار مهم است. نتیجه نهایی بهتر از مژه‌ها یا ابروهای خود بیمار خواهد بود.

چون موی کاشته شده به طور دوره‌ای رشد می‌کند، نمی‌توان نتایج را بلافاصله پس از عمل مشاهده کرد. رویش ریشه‌های پیوندی کاشته شده ۴ تا ۶ ماه زمان می‌برد