ترمیم و از بین بردن جای اسکار زخم و بخیه

صرف نظر از علت ایجاد جراحت بر روی پوست در نتیجه آسیب دیدگی، عمل جراحی، یا سوختگی، این مشکل می‌تواند باعث ایجاد ظاهر نامناسب برای افراد شود. جای زخم‌ها (اسکارها) دارای ظاهر متفاوت و معمولاً برآمده نسبت به بافت سایر بخش‌های پوست هستند، زیرا بافت زخم از سلول‌های کلاژن به جای سلول‌های عادی پوست، تشکیل می‌شود. در نتیجه، اسکارها معمولاً رنگ متفاوت داشته و دارای غدد چربی یا پیازهای مو نمی‌باشند. شدت و رفع جای سوختگی و جای زخم ایجاد شده بر روی پوست به فاکتورهای متعدد همچون اندازه و عمق زخم، خون‌رسانی به ناحیه مورد نظر، و نیز ضخامت و رنگ پوست فرد بستگی دارد. بعضی افراد (به خصوص کسانی که ساختار پوست آنها عمیق‌تر است) گرایش به ایجاد جای زخم‌های واضح بر روی پوست دارند که در اصطلاح تخصصی به آنها کلوئید (keloids) می‌گویند.

انواع جای زخم

موفقیت در اصلاح جای زخم اغلب به نوع جای زخم و اسکار ایجاد شده بر روی بستگی پوست دارد. بعضی از انواع اصلی اسکارها به شرح زیر هستند:

اسکارهای آتروفیک، که نازک یا صاف هستند.
اسکارهای هیپرتروفیک، که ضخیم، قرمز، و برآمده هستند و در لبه‌های زخم ایجاد می‌شوند.
اسکارهای کلوئید، که ظاهری شبیه اسکارهای هیپرتروفیک دارند، اما این جای زخم‌ها ثابت بوده و در نواحی خارج لبه‌های زخم گسترش پیدا می‌کنند. اسکارهای کلوئید می‌توانند ملتهب شوند و اغلب با خارش یا سوزش همراه هستند.
اسکارهای انقباضی، هنگامی ایجاد می‌شوند که بخش زیادی از پوست یک ناحیه از بدن از بین برود. به این ترتیب لبه‌های پوست باقیمانده کشیده شده و جمع می‌شود. در نتیجه این شرایط اغلب فرد با ایجاد محدودیت در حرکت تاندون‌ها یا عضلات زیر زخم مواجه می‌گردد.
در مورد عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) هرچند اغلب بیماران انتظار تشکیل جای زخم بر روی پوست خود را دارند، اما برایشان شگفت‌انگیز خواهد بود اگر بدانند که این زخم بعد از عمل بینی می‌تواند فقط در زیر پوست باشد.

مزایای جراحی ترمیم جای زخم

جای زخم ایجاد شده بر روی پوست می‌تواند بر اعتماد به نفس فرد تاثیر گذاشته یا ایجاد سانحه را برای بیمار یادآوری کند. این شرایط همچنین می‌تواند توجه ناخواسته دیگران را به فرد جلب کند. جای زخم می‌تواند باعث ایجاد سوزش یا خارش (اغلب در مورد اسکارهای کلوئید) در محل ایجاد زخم شده و حتی محدودیت حرکتی برای فرد ایجاد کند. با وجودی که از بین بردن جای زخم نمی‌تواند بطور کامل ظاهر آن را محو کند، با این وجود می‌تواند تاثیر قابل توجه در کاهش ظاهر نامطلوب زخم داشته و به بازیابی اعتماد به نفس فرد کمک کند. گاهی اوقات ترمیم و تا حدی از بین بردن جای زخم حتی می‌تواند عملکرد محل تحت درمان را با کاهش سفتی پوست و نرم کردن آن بهبود بخشد.

ترمیم جای زخم چگونه انجام می‌شود؟

پزشک معالج با بررسی شرایط زخم درباره بهترین روش درمان اسکار جوش و بخیه با توجه به تجربه و دانش خود تصمیم گیری می‌کند.

جراحی جای زخم و اسکار به چه مدت زمان نیاز دارد؟

پیوند پوست یک روش درمانی پیچیده است و برای انجام آن ممکن است به چند ساعت زمان نیاز باشد.

استعمال و تزریق داروی استروئید یک روش درمانی سریع است، اما احتمالاً لازم است در صورت تشکیل مجدد جای زخم‌های کلوئید، بر روی بیمار تکرار شود.

گسترش بافت می‌تواند به چند هفته تا چند ماه برای ایجاد کشیدگی کافی در پوست نیاز داشته باشد. در نهایت عمل جراحی کشیدن پوست بر روی زخم معمولاً در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.

زد پلاستی و تکنیک‌های مربوط به آن معمولاً به کمتر از نیم ساعت زمان برای جای زخم‌های کوچک و به کمتر از یک ساعت زمان برای سایر جای زخم‌ها نیاز دارد.

پس از عمل جراحی چه انتظاری می‌توان از نتایج درمان داشت؟

در صورتی که ناحیه تحت درمان بانداژ نشده باشد، لازم است بیمار چندین بار در روز این ناحیه را شستشو دهد. پس از هر بار شستشو، لازم است از پماد مخصوص همچون وازلین بر روی پوست استفاده شود. در این زمان لازم است مراقبت‌های کافی در ارتباط با ناحیه تحت درمان وجود داشته باشد. به این ترتیب احتمالاً بر روی ناحیه تحت درمان دلمه تشکیل شده و تا حدود ۱۰ روز در محل باقی می‌ماند. در صورت احساس ناراحتی در طول این مدت، می‌توان از داروهای مسکن خوراکی برای رفع مشکل استفاده کرد.

پیوند پانچ فرآیند ترمیم پوست جدید قرار داده شده در محل زخم به حدود هفت روز زمان نیاز دارد.

پیوند پوست و جراحی فلپ بیمار احتمالاً با مقداری ناراحتی پس از جراحی درمان جای زخم مواجه می‌شود. ایجاد ورم، کبودی، و قرمزی پوست پس از این درمان مسئله‌ای کاملاً عادی است. بخیه‌های استفاده شده برای این درمان پس از چند روز کشیده می‌شوند، اما بهبود پوست به مدت طولانی تر زمان نیاز دارد. معمولاً جراح به بیمار توصیه می‌کند از انجام فعالیت‌هایی که باعث وارد شدن فشار به ناحیه تحت درمان می‌شود، خودداری نماید.