الکترولیز – سوزن های الکتریکی

ثابت شده است که الکترولیز سبب از بین بردن موها برای همیشه می گردد. روش دیگری که جهت برداشتن موهای زائد کاربرد دارد استفاده از لیزر است. لیزر سبب توقف مرحله رشد فعال موها به مدت طولانی می شود. علاوه بر این دو روش، راه های دیگری نیز برای برداشتن دائمی موها مورد ادعاست ولی غیر از لیزر و الکترلیز کارآیی هیچ روش دیگری در از بین بردن همیشگی موهای زاید از لحاظ علمی اثبات شده نیست. بنابراین راه عینی برای ارزیابی تاثیر ان روش وجود ندارد.

عبارت «برداشتن دائمی موها» تنها محدود به فولیکول های درمان شده می گردد. در نواحی از پوست که به وسیله الکترلیز تحت درمان قرار گرفته اند ممکن است فولیکول هایی وجود داشته باشند که سوزن الکتریکی آنها را درمان نکرده باشد (اینها فولیکول هایی هستند که در فاز فعال رشد خود نبوده اند) و یا درمان آنها موثر نبوده است. هر چند وقتی صحبت از درمان موثر یک فولیکول می شود انتظار می رود که تخریب غیرقابل برگشتی اتفاق افتاده باشد و این فولیکول نتواند موی دیگری را ایجاد کند.

الکترولیز : نگاه کلی

الکترولیز روش کارآمدی برای زدودن دائمی موها است و اساس آن جاگذاری یک سوزن فلزی به درون فولیکول مو است تا سلول های فعال را در  ریشه مو تخریب کند. در اینجا فرض می کنیم که فولیکول مو مانند یک فرورفتگی لوله مانند به درون پوست است که مو در درون آن رشد می کند. در قاعده فولیکول سلول های فعال ریشه مو قرار دارند که مسئول رشد آن هستند بنابراین برای تخریب این سلول های فعال، سوزن ظریفی از طریق دهانه فولیکول در پوست وارد می شود تا نوک آن به قاعده فولیکول برسد در این مرحله یک جریان الکتریکی در سوزن برقرار می کنیم تـا این سلول های فعـال را در ریشه مو تخریب نماید. مـو در ناحیه ریشه تـخریب شده و سپس می توان آن را به راحتی با یک موچین ظریف بیرون کشید.

مزیت بزرگ این روش به خاطر این حقیقت است که فولیکول درمان شده به طور موثر به وسیله سوزن الکتریکی دیگر قادر به ایجاد موی جدید نیست. چون سلول های فعال ریشه مو در واقع از بین رفته است.

ابزار مورد نیاز برای الکترولیز

انواع مختلفی از تجهیزات الکترولیز کننده در کلینیک های زیبایی مورد استفاده است. در اینجا شرح کلی در مورد هر کدام ارائه می دهیم :

۱- الکترولیز مستقیم

۲- الکتروکواگولاسیون

۳- نوع ترکیبی

۴- انواع خانگی

جهت انجام الکترولیز تکنسین مربوطه بعد از پاک کردن محل با پد الکلی و پس از تنظیم دستگاه  با استفاده از سری های طلایی و نقره ای  با ورود به فولیکول مو و برقرای جریان موجب تخریب فولیکول مو میگردد.در این روش درمانی نکته مهم ورود سرسوزن در جهت خواب مو میباشد.در صورتی که سوزن مربوطه به فولیکول مو وارد نشود درمان موفقیت امیز نخواهد بود در کلینیک تخصصی پوست و مو شهیر و در مرکز دکتر حسین نوروزی آموزش لازم به تکنسین های مربوطه داده شده است.